Digitale » Novinky » Digitale úspešne spustil DUNDi

Digitale úspešne spustil DUNDi

22.02.2009

Technici zo spoločnosti Digitale úspešne odštartovali novú éru komunikácie na Slovensku. Presne o polnoci z 21. na 22.2.2009 spustili na IP ústredniach technológiu DUNDi (Distributed Universal Number Discovery) - celosvetovo uznávanú technológiu slúžiacu na preklad klasických telefónnych čísiel na ich VoIP tvar.

 

"Kým doposiaľ používali firmy IP ústredne najmä na šetrenie na hovoroch medzi pobočkami, po uvedení novinky budú môcť telefonovať zadarmo už aj iným používateľom VoIP", uviedol to včera na konferencii BarCamp Tomáš Gurský. Bezplatné hovory cez VoIP medzi rôznymi IP ústredňami sú oddnes realitou.

DUNDi (Distributed Universal Number Discovery) je routovací protokol vyvinutý Markom Spencerom - autorom najznámejšej softvérovej IP ústredne Asterisk. Podobne ako známejší ENUM, aj DUNDi slúži na informovanie o možnom volaní bežných telefónnych čísiel prostredníctvom niektorého známeho VoIP protokolu (napr. SIP, IAX2). ENUM na Slovensku však zatiaľ verejne spustený nebol. "Nemôžeme čakať na ENUM. Finančná kríza je dnes, nie o dva roky", zdôraznil Gurský.

Po vytočení bežného telefónneho čísla ústredňa najprv automaticky zistí, či nie je možné dosiahnuť cieľ pomocou niektorého podporovaného VoIP protokolu. V prípade že DUNDi odpoveď je pozitívna, hovor je nasmerovaný priamo na cieľovú ústredňu cez internet. "Celý hovor až po jeho ukončenie prebehne iba cez internet a teda nie je účtovaný." Dodáva, že sa netreba báť ani situácie, kedy celý proces zlyhá až pri nadväzovaní spojenia. V takomto prípade telefónna ústredňa automaticky vyhodnotí hovor za nenadviazaný a pokúsi sa vytočiť číslo bežným spôsobom - prostredníctvom VTS.

Nasadenie technológie si vyžaduje nenáročnú implementáciu na ústredniach Asterisk. Celý proces od nastavenia cez konfiguráciu až po testovanie trvá orientačne dve hodiny a je možné ho vykonať na diaľku. Digitale však nastaví všetkým existujúcim zákazníkom DUNDi pre prichádzajúce hovory na vlastné náklady. "Je to darček zákazníkom k narodeninám spoločnosti Digitale", uviedol Tomáš a ubezpečil, že jednorázovo spoplatnené bude iba nastavenie pre odchádzajúce hovory cenou dvojhodinovej práce (78 € bez DPH).

Digitale myslel aj na právne náležitosti. Niektorí zákazníci môžu totiž naraziť na problém - a to v prípade ak sa v zmluve s operátorom nachádza opatrenie znemožňujúce využívať novinku. Digitale preto začína prechodné obdobie v ktorom si môžu skontrolovať svoje zmluvy s operátormi. Preto v počiatočnom štádiu bude spustený DUNDi pod vlastným contextom "dundi-digitale-sk" a nebudú ohlasované čísla do hlavnej skupiny E.164. "V prípade problémov existuje prenositeľnosť čísla a nie je problém prejsť k operátorovi, ktorý je DUNDi-friendly", dodal Tomáš Gurský.

 

ZAUJALA VÁS NOVINKA? DUNDi IMPLEMENTUJEME EXISTUJÚCIM, ALE AJ NOVÝM ZÁKAZNÍKOM. KONTAKTUJTE NÁS!

STE NAŠI KONKURENTI ALEBO TELEKOMUNIKAČNÝ OPERÁTOR? PEERING ZRIADIME A POSKYTNEME BEZPLATNE. KONTAKTUJTE NÁS!

Asterisk, IAX a DUNDi sú ochrannými známkami spoločnosti Digium, Inc. . Digitale je ochrannou známkou spoločnosti Digitale, spol. s r.o.

Digitale na Slovensku:

Digitale na Facebooku

Digitale sa ešte viac približuje svojim zákazníkom a záujemcom. Aktuálne informácie nájdete už aj na Facebooku.

Ďalšie informácie o Facebooku sa dočítate v novinkách

Digitale v skratke:

Pobočkové ústredne ● VoIP hosting pre domáce kancelárie a začínajúcich podnikateľov ● VoIP PBX pre malé a stredné firmy a organizácie ● Telefónne prepojenie firemných pobočiek na Slovensku aj v zahraničí ● Lacné telefonovanie ● Telekomunikačné riešenia na mieru ● Inteligentné call centrá ● Hlasový systém IVR, hlasové nahrávky ● CRM, API prepojenie telefónie s existujúcim alebo externým CRM systémom ● IP telefóny, GSM brány ● Voice over Wireless (VoW), WiFi ● Pripojenie ústredne do PSTN ● Telefónne čísla geografické, negeografické, prémiové, audiotexové, bezplatné, portované